Otağ Otel Yatırıma Dönüşüyor.

  • PDF

Otağ Otel Yatırıma Dönüşüyor.

Type the text hereGeçtiğimiz Cuma günü çeşitli incelemelerde bulunmak üzere kalabalık bir heyetle Kocaali’ye gelen Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Otağ Otel’in İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kullanılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi.

 

Sosyal tesis talebi var
Kalabalık bir heyetle Kocaali’ye gelen Sakarya Valisi Mustafa Büyük’e, Devlet Hastanesini ziyareti sırasında çevrede bulunan arazi ve yapıların durumu ile ilgili bilgiler veren Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, şu anda kapalı olan Otağ Otel ile ilgili çalışmalara dikkat çekti. Otağ Otel’i belediyenin maliye borçlarına mahsuben, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde değerlendirilmek şartı ile Maliye Bakanlığı’na devredildiğini vurgulayan Acar, kanuna uygun olarak iki yıl önce başlayan çalışmaların son aşamaya geldiğini ve bakanlığın onayı ile devir işleminin bir ay içerisinde tamamlanabileceğini ifade etti. Kocaali, Karasu ve Kaynarca’dan oluşan kuzey ilçelerinde eğitim camiasına hizmet eden bir sosyal tesis bulunmadığına vurgu yapan Ahmet Acar, birkaç yıl önce milli eğitim camiasının sosyal tesis eksikliğinin giderilmesi yönünde talebi olduğu söyledi.

Devir işlemi tamamlanıyor
Sakarya Valisi Mustafa Büyük’e konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ahmet Acar “Belediyemizin maliye borcuna mahsuben devir çalışmalarına başladığımız Otağ Otel’in, Kocaali, Karasu ve Kaynarca’da hizmet veren eğitim camiamızın taleplerini de göz önünde bulundurarak değerlendirilmesini ön gördük. Konu ile ilgili yasal düzenlemelerin tamamlanması ile harekete geçtik. Bu kapsamda bahsi geçen binanın, öğretmen evi şeklide hizmet verebilecek halk eğitim merkezi binası olarak kullanılmasını talep ettik. Konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Maliye Bakanlığı’nın devir işlemlerini bir ay içerisinde onaylamasını bekliyoruz” dedi.

Vali talimat verdi
Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise Otağ Otel’in öğretmen evi ya da öğretmen evi şeklinde hizmet verebilecek halk eğitim merkezi olarak kullanılabileceğini söyledi. Büyük ayrıca kuzey ilçelerinde rehabilitasyon ve özel eğitim merkezi eksikliğine vurgu yaparak İl Milli Eğitim Müdürü Yavuz Selim Sandıkçı’ya binanın en uygun şekilde kullanılması için hazırlık yapılması ve çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi. Yapılan devir işlemlerine ilişkin açıklamada bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar konu ile ilgili yapılacak olan yasal düzenlemenin uzun süredir takip edildiğini ve yürürlüğe girmesi ile harekete geçildiğini söyledi.

Bir taşla üç kuş vurduk
Kocaali Belediyesi’ne ait birçok taşınmaza 15 yıl önce haciz konulduğunu vurgulayan Başkan Acar “Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile çalışmamıza başladık. Yasal düzenleme kısaca, belediyelere ait taşınmazların maliye üzerinden, belediyenin uygun gördüğü bir başka kuruma devir edilmesini ve bu sayede hem borcun ödenmesini hem de taşınmazın kullanılır hale gelmesini sağlıyordu. Otağ Oteli’in, devri ile adeta bir taşla üç kuş vurduk diyebiliriz. Devir işlemi ile ilk olarak belediyemizin maliye borcunun önemli bir bölümünün mahsup edilmesini sağladık. Binanın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kullanılması şartı ile ilçeye yeni bir yatırımın yolunu açtık. Belediye taşınmazlarının bir bölümünde 15 yıl önce konulan hacizler var. Otağ Otel’in devri karşılığında maliyeye ödediğimiz borç tutarı esas alınarak, ödenen borca denk gelen taşınmazlar üzerindeki haczin kaldırılması için talepte bulunacak ve bahsi geçen taşınmazları değerlendirerek ilçemize yatırım yapacağız” dedi.

Cuma, 06 Nisan 2012 13:47 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Otağ Otel Yatırıma Dönüşüyor.