Ankara’ya bu kez okul için gittiler.

  • PDF

Ankara’ya bu kez okul için gittiler.

Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Çuhadar, Kocaali’deki eğitim yapılaşması ile ilgili taleplerde bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nı ziyaret etti.

 

Kocaali için istediler

Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Çuhadar, Kocaali’deki eğitim yapılaşması ile ilgili talepleri gündeme getirmek ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ilçedeki eğitim faaliyetlerine ilişkin hazırlanan raporu bakanlığa sunmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nı ziyaret etti. İlk olarak Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik ile bir araya gelen heyet, Milletvekili Çelik’i de yanlarına alarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki üç farklı genel müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’i makamında ziyaret etti ve Kocaali için isteklerde bulundu. Heyet ayrıca kısa bir süre önce kalp operasyonu geçiren MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’u da ziyaret etti.

Anadolu öğretmen lisesi

Bakanlıktaki ilk ziyaretini Ak Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik eşliğinde Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’ne gerçekleştiren Kocaali heyeti, makamında Genel Müdür Ercan Türk ile bir araya geldi. Kocaali’ye Anadolu Öğretmen Lisesi açılması için talepte bulunan heyet konu ile ilgili çalışmaların birkaç yıl öncesinden başladığını söyledi. Toplantıda, Kocaali için Anadolu Öğretmen Lisesi talep edilmesinin başlıca sebebinin, ilçede yaşayan başarılı öğrencilerin yine ilçede kalması ve bu sayede Kocaali’nin başarı seviyesinin yükseltilmesi olduğu vurgulandı.

Turizm Lisesi’nin arsası hazır

Heyet ardından Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Doçent Doktor Ömer Açıkgöz ile bir araya geldi. Kocaali’ye Turizm Otelcilik Meslek Lisesi açılması için 2011 yılında resmi başvuru yapıldığını vurgulayan heyet bahsi geçen okul için Yalı Mahallesi Beşevler Mevkii’nde 13 buçuk dönümlük okul arsasının hazır olduğunu belirtti. Toplantıda ayrıca ilçede faal haldeki Çok Programlı Lise’nin atölye ve laboratuarlarının yetersiz olduğu, bu sebeple mevcut yapıların modernize edilmesi ya da yeni bina yapılması gerektiği vurgulandı.

İmam Hatip Lisesi

Kocaali heyetinin bir sonraki durağı ise Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Halis Yunus Ersöz’ün makamı oldu. Buradaki toplantıda 4+4+4 eğitim sisteminin yasalaşması ile birlikte İmam Hatip Liselerinin orta kısımlarının açılması sebebi ile derslik sayısının yetersiz kalacağı ve doğacak ihtiyacın karşılanabilmesi için Kocaali’ye yeni bir İmam Hatip Lisesi binası yapılması talebinde bulunuldu. Görüşmede ayrıca Kocaali’ye yapılabilecek yeni bir İmam Hatip Lisesi için hayırsever vatandaşlardan bağış usulü ile arsa temin edilebileceği vurgulandı.

Taşımalıda sıkıntı var

Ak Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Kocaali İlçe Başkanı Burak Ak, Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Çuhadar’dan oluşan Kocaali heyetinin Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki en önemli ziyareti ise Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’e oldu. Daha önce ziyaret edilen genel müdürlüklerde yapılan taleplerin masaya yatırıldığı görüşmede Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçedeki eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin hazırlanan rapor Bakan Yardımcısı Erdem’e sunuldu. Yapılan genel değerlendirmelerin ardından Kocaali’deki taşımalı eğitim kapsamında yer alan okul ve köylerde yaşanan sıkıntılar gündeme getirilerek, çözüm için yasal düzenleme yapılması talebinde bulunuldu.

Bakanlık planlama yapıyor

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, 4+4+4 eğitim sisteminin yasalaşması ile birlikte köklü değişiklikler yaşanacağını ve bu kapsamda Kocaali’deki bazı eğitim kurumlarının yetersiz kalabileceğini vurguladı. Başkan Acar “4+4+4 eğitim sistemi ile özellikle İmam Hatip Liseleri’nin orta kısımları başta olmak üzere meslek liselerinde yeni düzenlemeye gidilmesi ihtiyacı oluştu” dedi. Bakanlık nezdinde, yeni dönemdeki öğrenci yönlenmesinin planlama çalışmaları ve dersliklerle ilgili planlama sürecinin hızlı işlediğini vurgulayan İlçe Başkanı Basri Burak Ak ise “Heyet olarak yaptığımız görüşmelerde ilçemizin ihtiyaçlarını hem sözlü hem de yazılı olarak gündeme getirdik” dedi.

Perşembe, 12 Nisan 2012 00:25 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Ankara’ya bu kez okul için gittiler.