Hobi Bahçesinden Ekonomik Kazanca.

  • PDF

Hobi Bahçesinden Ekonomik Kazanca.

2009 yılında kendisine ait 200 metrekarelik bir alanda hobi olarak böğürtlen yetiştirmeye başlayan Mehmet Sezer, bol miktarda ürün elde edince hobi olarak yaptığı işi kazanca dönüştürmeye karar verdi. 2009 yılında 200 metrekarelik alana diktiği 80 adet böğürtlen fidesinden, 2011 yılında yaklaşık 500 kilogram böğürtlen elde eden Sezer fide sayısını üç katına yükseltti. Kocaali Ekonomik Sosyal Gelişim Derneği bu çalışmayı alternatif gelire dönüştürmek için çalışma başlattı.

Kilosu 7 TL

2009 yılında Yayla Mahallesi’ndeki arazinin 200 metrekarelik bir kısmına diktiği 80 adet böğürtlen fidesi ile hobi olarak ilgilenen Mehmet Sezer, 2010 yılında az miktara ürün almasına rağmen yetiştiriciliğe devam etti. Bahçesindeki fidelere ayrı bir özen gösteren Sezer bu ilginin karşılığın 2011 yılında almaya başladı. 2011 yılında 80 fideden yaklaşık 500 kilogram ürün elde eden Sezer, bu ürünün büyük bir bölümünü kilosu 6-7 TL’lik birim fiyat üzerinden tüketiciye ulaştırdı ve hobi olarak ilgilendiği böğürtlen yetiştiriciliğinden önemli kazanç elde etti.

Bahçesi 3 kat büyüdü
Aradan geçen iki yıllık süreçte fide yetiştiriciliği ile de ilgilenen Mehmet Sezer kendi yetiştirdiği fideler sayesinde bir dönümlük arazi üzerinde 250 kök böğürtlen bahçesi sahibi oldu. Sezer ayrıca fide yetiştiriciliğine ağırlık verdiği dönemde yaklaşık 500 adet fide yetiştirerek bu fideleri tanesi 5 ile 10 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sundu ve hanesine böğürtlen gelirinin yanı sıra fide satışından elde ettiği geliri ekledi.

Hedef 2 ton böğürtlen
2012 yılı ürünü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Mehmet Sezer bölgenin böğürtlen gelişimi açısından verimli olduğunu ve bu yıl için yaklaşık 2000 kilogram ürün beklediğini söyledi. Sezer “Yaklaşık iki yıl önce hobi olarak ilgilenmeye başladığım bu işi kazanca dönüştürmeye karar verdim. İlk etapta arazimizin küçük bir bölümünde başladım. Başlangıçta 80 kök fideden yaklaşık 500 kilogram ürün elde ederek hem kazanç sağladım hem de yakınlarımın reçel ve marmelat gibi ihtiyaçlarını karşıladım. Şimdi ise 1 dönüm arazi üzerinde 250 kök böğürtlen yetiştirtiyorum. Bölge toprağı bu iş için oldukça uygun ve bu yıl yaklaşık 2 ton ürün hedefliyorum” dedi. Sezer ayrıca böğürtlen bakımının özen istediğini işaret ederek damla sulama sistemi kullandığına dikkat çekti.

Alternatif gelir kaynağı
Kocaali Ekonomik ve Sosyal Gelişim Derneği ise böğürtlen yetiştiriciliğinin Kocaali’de fındığa alternatif gelir kaynağı olabilmesi için çalışma başlattı. Dernek Başkanı Ertan Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Alican Demir ve Erman Cinasoğlu Mehmet Sezer’e ait böğürtlen bahçesine giderek konu ile ilgili bilgi aldı. Mehmet Sezer tarafından yapılan çalışmanın desteklenmesi halinde böğürtlen yetiştiriciliğinin fındığa alternatif gelir kaynağı olabileceğini vurgulayan Başkan Yılmaz, gerekli Pazar araştırmasının yapılması ve projenin yaygınlaştırılması için çalışma başlatılacağını söyledi. 

Perşembe, 26 Nisan 2012 23:25 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Hobi Bahçesinden Ekonomik Kazanca.