Fındık yine alarm verdi.

  • PDF

Fındık yine alarm verdi.

2012 yılı fındık rekoltesi için oda mühendisleri tarafından yapılan araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, bu yıl fındıkta oluşacak tahmini kaybın yüzde 65’ler civarında beklendiğini söyledi.

İki tahribat

2012 yılı fındık rekoltesi tespiti için Kocaali Ziraat Odası mühendisleri tarafından başlatılan ve yaklaşık iki aydır devam eden rekolte tespit çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, fındığın oluşum döneminde ve oluşum sonrasında olmak üzere iki farklı tahribat yaşadığını söyledi. İlçenin çeşitli bölgelerinde yapılan değerlendirmeler neticesinde elde edilen verilerin, fındıkta bu yıl yüzde 65’ler düzeyinde zayiat olduğunu gösterdiğini vurgulayan Başkan Tunca, oluşum döneminde yüzde 45 olan hasarın rüzgar ve olumsuz hava koşulları etkisi ile yükseldiğini ifade etti.

Rekolte yine düşük

Başkan Tamer Tunca “Ziraat Odası olarak 2012 yılı fındık rekoltesi için arazideki çalışmalarımıza yaklaşık 2 ay önce başladık. Odamız mühendislerince ilçemizin çeşitli bölgelerinde yapılan incelemelerden elde ettiğimiz veriler, fındık oluşumunun şimdiye kadar olan bölümde iki farklı tahribat yaşandığını gösterdi. Oluşum dönemini yüzde 45’ler düzeyinde tahribatla geçiren fındık mahsulü bu döneminin ardından rüzgar etkisi ve olumsuz hava koşulları nedeni ile bir yüzde 20’lik tahribat daha yaşadı. Bu iki tahribat neticesinde fındık rekoltesinin verimli yıllara oranla yüzde 35-40 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu bağlamda ilçemiz için, eğer önümüzdeki dönemlerde daha olumsuz şartlar meydana gelmez ise 2011 yılı rekoltesine oranla biraz daha yüksek ancak verimli yıllara nazaran beklenenin altında sayılabilecek bir rekolte tahmin ediyoruz” dedi.

Çarşamba, 16 Mayıs 2012 21:25 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Fındık yine alarm verdi.