2B masaya yatırıldı.

  • PDF

2B masaya yatırıldı.

Kocaali Mal Müdürlüğü tarafından ilçedeki 2B arazilerinin satışı ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda arazilerin, belirlenen rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden satışı yapılacağı, başvuru koşulları ve süreleri vurgulandı ancak belirlenen rayiç bedeller açıklanmadı.

Tanıtım ve uygulama şekli

Kocaali Mal Müdürlüğü tarafından Kocaali Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Ortaköy Belediye Başkanı Cemal Angın, İl Genel Meclis Üyeleri Şaban Kanbur, Halit Depe, daire amirleri, oda başkanları, belediye meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarlarının tamamı katıldı. Kocaali Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Defterdarlık Uzmanı Mehmet Habiboğlu’nun sunumu ile 6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı hakkındaki kanunun tanıtımı ve uygulama şekli ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Kadastro ve tespit devam ediyor

Buna göre Kocaali’de yaklaşık 3500 hektar 2B arazisi bulunuyor. Bu arazilerin yaklaşık 2000 hektarlık bölümünde kadastro ve değer tespit çalışmaları tamamlandı. Geri kalan yaklaşık 1500 hektarlık alandaki kadastro ve tespit çalışmaları ise halen devam ediyor. Çalışmaların yakın zamanda tamamlanması hedefleniyor.

Başvuru bilgileri

26 Nisan tarihinde başlayan başvuru süreci 2012 yılı Ekim ayı sonlarında sona erecek. Bu süreçte kadastro ve değer tespit çalışmaları tamamlanan arazilerin hak sahipleri doğrudan satış için müracaat edebilecek. Hak sahipleri müracaat için kimlik bilgilerini içeren belgelerin yanı sıra, kadastro ve değer tespit işlemlerinden sonra her hangi bir satış olduysa yapılan satış ile ilgili muvaffakatname ibra edecek. Kadastro ve değer tespit çalışmalarından sonra satışı yapılan arazilerde doğrudan satışı için, alan kişiler hak sahibi olarak müracaat edebilecek.

Başvuru ücretleri

Arazileri köy sınırları içerisinde olan hak sahipleri parsel başına 1000 TL., arazileri belediye sınırları içerisinde kalan hak sahipleri ise parsel başına 2000 TL. müracaat ücreti ödeyecek. Hak sahibine müracaatın ardından müracaat ücretini ödenmesi için üç aylık bir süre tanınacak. Belirtilen süre içerisinde arazi satışı için müracaat etmeyen hak sahiplerinin doğrudan satın alma hakkı sona erecek. Hak sahibinin müracaatının ardından, satış işlemleri ile ilgili bilgiler ve bahse konu arazilerin değeri tebliğ edilecek.          

Peşin ödemeler

2B arazilerinin doğrudan satışı rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden gerçekleşecek. Hak sahibi rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden tahakkuk eden bedeli peşin olarak ödemek isterse, tahakkuk eden bedel üzerinden yüzde 20 oranında ekstra indirim uygulanacak. Peşin ödeme yolunu tercih eden hak sahipleri arazilerini, rayiç bedelin yüzde 56’lık kısmını ödeyerek tapularını almış olacak. Ödeme için hak sahibine üç aylık süre tanınacak.

Taksitli ödemeler

Taksitli ödemelerde ise rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden faizsiz taksitlendirme yapılacak. Taksitlendirme yolu ile tapularını almak isteyen hak sahipleri rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden tahakkuk eden arazi bedelinin yüzde 10’unu yatıracak. Bedelin geri kalan kısmı ise faizsiz olarak taksitlendirilecek. Köy sınırları içerisinde kalan arazilerin taksitli satışlarında hak sahibi, tahakkuk eden bedelin yüzde 10’luk kısmını ödedikten sonra geriye kalan bedeli 4 yıllık sürede ve 8 taksit olarak ödeyecek. Arazileri belediye sınırları içerisinde kalan hak sahipleri ise tahakkuk eden bedelin yüzde 10’luk kısmını ödedikten sonra geriye kalan bedeli 3 yıllık sürede ve 6 taksit olarak ödeyecek. İlk ödemeler için hak sahiplerine üç aylık süre tanınacak.

Yarısı peşin ödemeler

Tebliğ edilen bedelin yarısını peşin ödemek isteyen hak sahiplerine rayiç bedelin yüzde 70’lik kısmı üzerinden yüzde 10’luk ekstra indirim uygulanacak. Yarısı peşin ödeme yolunu tercih eden hak sahipleri arazilerini, rayiç bedelin yüzde 63’lük kısmını ödeyerek tapularını almış olacak. Bu uygulamada tahakkuk eden bedelin yarısını peşin ödeyen hak sahipleri, bedelin diğer yarısını taksitli ödemelerde belirtildiği şekilde ödeyecek. Köylerde kalan arazilerin yarısı peşin satışında tahakkuk eden bedelin diğer yarısı 4 yıllık sürede 8 taksit, belediye sınırları içerisinde kalan arazilerin yarısı peşin satışında ise bedelin diğer yarısı 3 yıllık sürede ve 6 taksitte ödenecek. Ödeme için hak sahibine üç aylık süre tanınacak.

Başvuru ücretleri ne olacak

2B arazilerinin dorudan satışı için hak sahipleri müracaat sırasında başvuru ücreti ödeyecek. Arazi ve ya araziler köy sınırları içerisinde ise hak sahibi parsel başına 1000 TL, arazi veya araziler belediye sınırları içerisindeyse hak sahibi parsel başına 2000 TL ödeyecek. Başvuru sırasında yapılan bu ödeme arazinin rayiç bedelinin yüzde 70’i üzerinden tahakkuk eden tutardan düşülerek, mahsup edilmiş olacak. Eğer arazinin hak sahibine tahakkuk eden bedeli, yapılan başvuru bedelinden az ise, arazi bedeli peşin ödeme yolu ile satılmış olacak ve arazi bedeli başvuru bedelinden düşülerek fazlası hak sahibine iade edilecek.

Tapu devri

Tüm satış işlemlerinde tapu devri, ödeme işlemlerinin tamamlanmasının ardından gerçekleşecek. Ancak vadeli satışlarda, ödeme sona ermeden tapusu alma ihtiyacı duyan hak sahipleri ipotek göstererek veya teminat mektubu aracılığı ile ödeme süresi dolmadan tapularını alabilecek.

Rayiç bedel neden açıklanmadı

Yapılan toplantıda 2B arazilerinin hak sahiplerine satışı, satış ile ilgili başvuru süreci ve ödeme şekilleri ile ilgili tüm detaylar masaya yatırıldı. Ancak belirlenen rayiç bedellerin miktarı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Gerekçe olarak, belirlenen rayiç bedeller ile ilgili bakanlık nezdinde bir çalışma başlatıldığı ve bazı bölgelerde rayiç bedellerin yeniden gözden geçirildiği gösterildi.

 

Çarşamba, 16 Mayıs 2012 21:41 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler 2B masaya yatırıldı.