Trafik Canavarını Dağlayalım.

  • PDF

Trafik Canavarını Dağlayalım.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısı ile Kocaali Nazım Üner İlköğretim Okulu’nda okul yönetimi ve öğrenciler tarafından program düzenlendi. Trafik kurallarının skeçlerle işlendiği gösteriler beğeni topladı. Programda Okul Müdürü İlhan Garip’in katılımcılara hitaben konuşması ise Türkiye’deki trafik gerçeğini ortaya koydu.


Yüreğimiz dağlanıyor
Okul Müdürü İlhan Garip programı izleyen öğrenci, öğrenci velileri ve servis şoförlerine hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’de trafik kurallarına gösterilen hassasiyeti ve trafikte kaybolan hayatları ele aldı. Sözlerine “Hangi birine yanalım. Sudan ucuza giden canlara mı, heba olup giden mallara mı? Ne yazık ki ateş düştüğü yeri yakıyor, gerisi kimsenin umurunda değil” şeklinde başlayan Garip, “Yürekleri yanan insanlar yüreğimizi dağlıyor. Hem de hiç olmayacak hatalarla, hayatımızı o kadar ucuza bitiriyoruz ki, insanın kaderine isyan edesi geliyor, tabii tesadüflere bağladığımız hayatımıza kader denirse… Birde ansızın ölümlerin acısını yüreklerinde yaşayanlar nasıl dayansın” dedi.

Kurslara büyük iş düşüyor
Trafikte kaybolan hayatların azalması için sürücü kurslarına çok iş düştüğünü vurgulayan Garip “Günümüzde savaşlarda bile bu kadar insan ölmezken; niçin ülkemin insanları trafiğe bu kadar kurban veriyor. İnsanın hafızası almıyor doğrusu. Hal bu ki biz ne canavarları yendik, yedi düvele bile boyun eğmedik. Oysa bu canavarı yenmenin çaresi elimizde, beynimizde, kültürümüzde olmalı. Bilgi ve becerimize, biraz saygı, biraz sevgi ve anlayış katmakla bu iş tamamen olur kanısındayım. Canımızı, malımızı sokakta bulmuşuz gibi ne hatalar yapıyoruz vallahi pes doğrusu. Bu bağlamda sürücü kurslarına çok iş düşüyor. Zaten istatistiklerde kazaların yüzde 95’nin sürücü hatalarından kaynaklandığını gösteriyor. Yapılan hataların ikinci derece kişileri de etkilediğini bilmek, daha fazla sorumluluk duymamızı gerektiriyor. İşte bunu bir kavrayabilsek, problemde kendiliğinden çözülecek zaten. Ben herkesi bu anlayış ve sorumluluğu paylaşmaya davet ediyorum” dedi.

Anlayış olmazsa ceza işe yaramaz
Garip sözlerini “Öyle ise sürücülüğü iyice öğrenmeden trafiğe çıkmayalım. Sürücülükte ustalaşmak ve trafik kurallarına uymak birinci şart. Sonra trafikte biraz sabırlı ve anlayışlı olmak, hoşgörülü olmak da hatalarımızı asgariye indirecek ikinci şart. İşte trafikte bu kültür anlayışına sahip olmazsak, trafik cezaları ile bu işe çözüm bulunacağı inancında değilim. İyi sürücü yalnız kendi taşıtını iyi süren değil, diğer sürücülerin hatalarını hesaplayabilendir. Sevgili sürücüler, okuyucular; yüreğinizde ve sevdiklerinizin yüreklerinde bir yerleri dağlamadan, gelin hep birlikte trafik canavarını dağlayalım. Yolda bulmadığımız canımızı yolda kaybetmeye hakkımız yok” şeklinde tamamladı.

Cumartesi, 26 Mayıs 2012 16:48 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Trafik Canavarını Dağlayalım.