Islah projesi tamamlandı.

  • PDF

Islah projesi tamamlandı.

Kocaali Demiraçma Köyü halkının merakla beklediği çalışmalar arasında yer alan dere ıslahı ve taşkın koruma projesi kapsamında yürütülen proje hazırlığı geçtiğimiz hafta içi sona erdi. Çalışma ile ilgili bilgiler veren Köy Muhtarı Yunus Şahin, son iki yıllık süreçte önemli çalışmaların tamamlandığını ancak halen kanalizasyon ve parke çalışmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Islah projesi tamam

Yaz aylarında yaklaşık 1500 nüfusa ulaşan 350 haneli Demiraçma Köyü’nde bu yıl içerisinde başlanması planlanan dere ıslahı ve taşkın koruma çalışmasına ait proje hazırlıkları geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Demiraçma Deresi’nin köyün kuruluşundan bu yana tehdit oluşturduğunu vurgulayan Köy Muhtarı Yunus Şahin, projenin önümüzdeki aylarda ihale edileceğini söyledi. Şahin “Malum dere köyümüz kurulduğundan bu yana halkımız için tehdit oluşturuyor. Aşırı yağışlı dönemlerde taşan dere hem arazilerimizde hem de köy merkezinde zarara yol açıyor. Yaklaşık 8 yıl önce büyük bir taşkın olmuş ve o taşkında köy merkezimiz tamamen sular altında kalmıştı. Islah çalışmasının gerçekleşecek olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Proje kapsamında derenin 1600 metrelik kısmı çift yönlü taş duvar örülerek ıslah edilmiş olacak. Proje hazırlıkları tamamlandı. Önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak” dedi.

Çalışmalar hizmete girdi

Son iki yıllık süreçte köyde olumlu çalışmaların tamamlandığını ve köy halkının hizmetine sunulduğunu ifade eden Muhtar Şahin “Muhtarlık heyeti olarak, yerel idarecilerimizin de destği ile önemli çalışmaları tamamladık. Bunların en önemlisi köyümüzün su sorunu ile ilgili olan çalışmaydı. Bu kapsamda 17 kilometrelik su hattımızı ve su depomuzu tamamen yeniledik. Ayrıca köyümüzde bulunan sağlık evini hizmet verir hale getirdik ve bir adet oyun parkını halkımızın hizmetine sunduk. Şimdi ise köyümüze ikinci camiyi kazandıracak olmanın telaşını yaşıyoruz. Köyümüz hem nüfus olarak hem de yüz ölçümü olarak Kocaali’nin büyük köyleri arasında yer alıyor. Ulaşım güçlüğü çeken vatandaşlarımızın köy merkezindeki camiyi kullanması zaman zaman sorun oluyor. Bu nedenle Beyoğlu Mahallesi’nde yeni bir cami inşa etmek için derneğimizle birlikte çalışmaya başladık ve camimizin yerini temel atılabilecek hale getirdik” dedi.

Kanalizasyon ve parke eksiğimiz var

Demir açma Köyü’nde kanalizasyon ve parke çalışmasına ihtiyaç duyduğunu ve ara yollarda sorunlu bölgeler olduğunu da dile getiren Muhtar Yunus Şahin “Köyümüzde önemli çalışmaları tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Ancak halen bir takım ihtiyaçlarımız mevcut. Demiraçma Köyü olarak ciddi bir kanalizasyon sorunu yaşıyoruz. Dere ıslah çalışmasının ardından kanalizasyon işinin de çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Aynı zamanda şimdiye kadar köyümüzde hiç parke çalışması yapılmadı. Ara yollarımızda sorunlu bölgeler mevcut. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaların da başlamasını bekliyoruz. Köyümüzün hizmet alımında desteklerinden dolayı, Kocaalİ Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan’a, Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik’e, Özel İdare Genel Sekreteri Recep Soytürk’e, Abdüsselam Eldemir’e, Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı Dursun Ali Dal’a, Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak’a, eski İlçe Başkanı Hüseyin Altuntaş’a ve tüm idare kurumlarımıza köy halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Perşembe, 19 Temmuz 2012 15:44 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Islah projesi tamamlandı.