Turizmci gözüyle Kocaali.

  • PDF

Turizmci gözüyle Kocaali.

Kocaali öğretmenler sitesinin 32 yıllık sakinlerinden ve site kurucularından emekli Milli Eğitim Müfettişi Mehmet Cavit Alparslan, gazetemiz Kocaali Temsilcisi Erman Cinasoğlu ile bir araya geldi. 1980 yılından bu yana her yıl en az altı ay Kocaali’de yaşadığını belirten Alparslan, Kocaali’nin son yıllarda önemli mesafe kat ettiğini ve ilçenin yeni bir yüz kazandığını ifade etti. 

Yaklaşık 32 yıllık süreci yazdığı Kocaali’yi Tanımak isimli deneme yazısı ile kaleme alan Cavit Alparslan, gazetemiz Sakarya Kuzey’i uzun süredir takip ettiğini ve yazısının gazetemizde yer almasından onur duyacağını belirtti. Gazetemize ve ilçemize olan ilgisinden dolayı kendisine teşekkür ediyor, ilçenin 32 yıl öncesinden günümüze uzanan zaman dilimini köprüleyen Kocaali’yi Tanımak isimli deneme yazısını sizlerle paylaşıyoruz.          

Kocaali’yi tanımak…

Biz Ankaralı öğretmenler, 1970’li yıllarda yazlık ev yapmak için bir kooperatif kurmuştuk. Kooperatif yöneticilerimiz, konut yeri olarak Kocaali'yi seçmişler ve bir arsa almışlar. Konutlaşma  seksenli yıllarda gerçekleşebilmişti. İşte biz öğretmenler bu olayla Kocaali'yi tanıdık. Sahilde alabildiğine kum tepeleri vardı. İrili ufaklı tepecikler, yemyeşil eğrelti otlarıyla kaplıydı. O, eğreltilerin arasında pırıl pırıl, kar beyaz kum zambakları boyunlarını uzatmış bize bakıyordu. Hele  kokuları, hele kokuları... Şairin dediği gibi  “Nasıl hatırlamazsın o türküyü, gök parçası dal demeti kuş tüyü”… Kum tepelerinin arkasındaki küçücük göletler ve sazlıklar… Bu renk alemini mavilikler ve yeşilliklerle tamamlıyordu. Gölün sığ yerlerindeki kampana çiçekleri ve boynu bükük kardelenler. Yeşilbaşlı ördekler, flamingolar leylekler ve allı yeşilli papağan cinsi kuşlar, bu güzellikleri paylaşmışlardı… El değmemiş doğa cennetiydi kıyılar. Ben o güzelliği  Anadolu’da kurutulan sazlıklarda ve kuş cennetinde görmüştüm. Biz ve daha sonra gelen yazlıkçılar, kum tepelerini büyük iş makineleriyle göletlere ve bataklıklara  taşıdık. İşte o günden beri önce kuşlar gitti daha doğrusu biz onları kovduk. Sonra kardelenler ve diğer bataklık çiçekleri yok oldu. Şimdi kıyılarda kalan tek tük cılız kum zambakları ölüme direniyorlar. Şimdi hep düşünüyorum! Kıyılarda çok güzel siteler yapıldı. Buradaki insanlar bataklıkları ve gölleri doldurarak kumlar üzerinde ağaçlıklar ve bahçeler oluşturdu. Dev çınarların altında  çocuklarımız cıvıl  cıvıl oynaşıyorlar. İnsanlar girdiği yeri kendi çıkarlarına  göre  değiştiriyor. Ama ben doğanın kendi yapılaşması daha güzel diyorum. Kocaali'yi bu haliyle de seviyorum. Kocaali büyüdü, yaz aylarında nüfusu üçe dörde katlandı. Kocaali kıyıları, Karasu sınırından Akçakoca'nın Melenağzı Köyü’ne  kadar büyük bir  hinterlandı kaplıyor. Bu büyüme bir türlü şehirleşmeye dönüşememişti.  Ta ki 29 Mart 2009  mahalli idareler seçimine kadar! Bu seçimlerden sonra gelen belediye başkanı birçok şeyi değiştirdi. Ahmet Acar… Kocaali Belediyesi’nin  çalışma raporunu okudum. Okuduklarımı gördüklerimle karşılaştırdım. Çarşı merkez alınarak  yol yapım ve çevre düzenlenmesi daireler genişlenerek hızla sürdürülmekte. Ana yollar kilit taşlarla döşendi. Renkli bordür taşlar ve parkelerle yaya kaldırımlar yapıldı. Kavşaklardaki refüjler yeniden düzenlendi. Bu düzenlemelerde  estetiğe önem verilerek işler bir ressamın tablosu  gibi  görüntülenebilmiş. Ahmet Acar, duygularını beyniyle bütünleştirmiş, ekibini iyi seçmiş, halkını sevmiş… Yazımın başlığını 'Kocaali İlçe Olmuş'  koyacaktım. Sonunda bunu söyleyebildim. Evet, Kocaali ilçe olmuş şehirleşmeye doğru hızla ilerliyor.

Perşembe, 19 Temmuz 2012 15:52 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Haberler Turizmci gözüyle Kocaali.