Rafting&Trekking

Oy ver
(6 oy)

Melen Çayında Rafting

Melen çayının ismi içinden geçtiği yaklaşık 800 yıllık Melen köyünden alır. Sakarya'nın Kocaali ilçesine bağlı Ortaköy beldesinin bir köyüdür. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul'da yaşanan kuraklığa çözüm olarak Melen Çayı'nın suyunun İstanbul'a aktarılmasıile tüm Türkiye tarafından tanınmış bir köydür. Melen köyü bozulmamışdoğal yapısı ile Anadolu kültürünün birebir yansımasıdır. Anadolu'ya ilk gelen Türk boyları tarafından kurulmuş bir köydür.

Melen çayında rafting parkuru Dokuz değirmen köyünden başlar ve Beyler köyünde sona erer. melen çayında rafting yaklaşık bir saat sürer. Çok keyifli bir parkur olan Melen Çayı rafting parkuru bittikten sonra sıcacık bir ortamda yemeğinizi yiyerek bu unutulmaz turun sohbetini yapabilirsiniz.

Maden Deresi (Trekking)

Maden Deresi’ne gidiş sadece Sakarya’nın Kocaali İlçesi’nin Küçük Karasu Köyü’nden. Köyün girişindeki tabela sizi yönlendiriyor. Yol sapaktan 9 km sonra şelaleden önceki son alabalık tesislerinde bitiyor. Asfalt yol sizi 2 alabalık ve piknik alanı tesisinde getiriyor. Yol üzerinde başka tabela yok. Bundan sonar yürüyüş yolu başlıyor.

Şelaleye iki şekilde ulaşılabilir. Biri dere içinden, diğeri dağlara oyulmuş, dereden yer yer 100 metreye ulaşan yükseklikteki kanallardan. Ben giderken kanalları tercih ettim. Dönerkende dereden döndüm. Gidiş dönüş yaklaşık 4 km kadar.

Maden Deresi; yaklaşık 150 yıldır kullanılmayan madenlere su taşımak için yapılan setle oluşmuş. Yapılış tarihini bilmiyorum. Setin önünden alınan su dağlara oyulmuş kanalla taşınıyor madenlere. Kanallar bazan kayalara oyulmuş tünellerden geçiyor. Kanaldan ulaşım biraz zor. Yükseklik korkusu olan ve yürüyüş malzemeleri olmayanlar için riskli. Tüneller 50 cm ile 1 metre arasında yüksekliğe sahip. 3 tünel geçişi var. Uzunlukları sanırım 50 ile 150 metre arasında. Tavanı genelde sivri kaya. Kanal içi yıllardır kullanılmadığından mille dolmuş. Ama tünellerde tahliye için açılmış oyuklardan görünen manzara eşsiz.

Kanalın sonunda şelaleye ulaşılıyor. Her nekadar insane eliyle yapılmış setle oluşmuş bir şelale olsada görmeye değer. Şelalenin döküldüğü yerde yazın sıcağında buz gibi suda yüzmek harika. Dönerken saatimi kabettiğimi fark etsem bile değerdi. Şelalenin döküldüğü yerden fotoğraf çekmekse büyük bir keyif…

Dönüş yolunda dereden daha rahat dönebiliyorsunuz. Ama kışın derenin yükselmesiyle kenardaki patikayı kullanmak gerek. Dere sonderece temiz.

Tesislerden sonra yaklaşık 1.5 saat sürdü şelaleye ulaşmam. Dönerken 45 dakika. Alabalık restaurantına geldiğmide kurumak için dinlenirken tertemiz kaynak suyundan yapılmış çayı içerken, çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim.

Yönünüzü mutlaka Sakarya Karasu’ya veya Kocaali’ye çevirip, Maden Deresi’ni ve şelalesini görün.

Yazı ve fotoğraflar: Murat Sezer

 

Son değişiklik Pazartesi, 07 Mayıs 2012 23:43

Etikete göre ilişkili ögeler

Bu kategorideki diğerleri: « Kocaali Tanıtım Maden Deresi »

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ İçerik Tanıtım Rafting&Trekking