Kocaali bizden hesap soracak

  • PDF

 

Kocaali bizden hesap soracak.

Geçtiğimiz hafta bir haber metnimizde Otağ Otel ile ilgili yaşanan bazı gelişmeleri yazmıştık. Sonrasında ise gerek sanal ortam ve sosyal paylaşım sitelerimizde, gerekse konuya ilgi duyan bazı okurlarımız ile bina için yapılması planlanan çalışma hakkında kısa da olsa konuşma fırsatı bulduk. Binanın şimdiye kadar nasıl kullanıldığı bir kenara dursun, bundan sonra nasıl kullanılması gerektiği ile farklı düşüncelere sahip çok sayıda yorum aldım. Gerçi belediye bunun için zaten bazı girişimlerde bulunmuş. Binanın ilçe milli eğitim müdürlüğü bünyesinde kullanılması için gerekli çalışma olanca hızıyla yürütülüyor. Şahsi olarak bu çalışmanın dikkatle takip edilmesi ve binanın en kısa sürede yeniden faaliyete geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi, Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün verdiği talimatın da etkisi olacaktır umarım.

Konu ile ilgili yaptığımız bazı tartışmalarda ilçedeki yatırım kavramı üzerinde durduk. Tekrar tekrar yazmaya gerek yok ama Kocaali bu gün, uzaklığı sebebi ile birçok yatırımdan yoksun kaldığı ve bu sebeple gençlerini dışarıya göç vermek zorunda olduğu bir dönem yaşıyor. Bunun nasıl aşılacağını sorduğumuz zaman aldığım tek cevap ise ilçeye yatırım yapılması yönünde oluyor. Yatırım yapılacak ta, kim yapacak bu yatırımı? Çıkıp sorsak şimdi sokağa, vatandaşın aklına ilk gelen idare kurumları oluyor.  Ancak idare kurumlarımız bu konudaki çalışmalarını ancak yatırımcıyı davet etme yönünde kullanabiliyor. Nitekim son yıllarda katıldığımız fuar organizasyonları, turizm kültür derneğinin bazı faaliyetleri, yüksekokul derneğinin girişimleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarımızın ilçeye değer kazandırmak için sözlü ve yazılı çabaları yatırımcıyı ilçeye davet amacı güdüyor. Olaya içerden baktığımız zaman bazı bürokratik engeller dışında fazla sorun yok gibi görünüyor. Tabi bu arada karamsarlığa kapılıp, çalışan ama istediğini elde edemeyen kademeleri beceriksizlikle suçlayan kesimi saf dışında tutuyorum. Onlar için yapabileceğim tek öneri günlük yaşantılarına devam etmeleri ve kimseye zarar vermeden sadece izlemeleri olacak.

Malumunuz ilçemizin sahil kesimi turizm bölgesi ve yatırıma açık geniş bir alana sahip. Bundan birkaç hafta evvel yatırım yapabilecek güce sahip bir tanıdığım ile ayaküstü görüşme fırsatı bulduk. Kendileri konuyu yakinen takip ediyorlar. Kocaali’ye yatırım için ellerine fırsat geçmesini bekleyen onlarca müteahhit ve iş adamı olduğunu söylerken bazı olumsuzlukları da göz ardı edemiyorlar. Örneğin şu turizm bölgesindeki imar sorununun bir türlü aşılamaması ve turizm bakanlığının bu konudaki inatçı tavrı, ilçeye olduğu kadar ilçeye yatırım yapacak olan yatırımcıya da çelme takıyor. Dışarıdan bakıldığı zaman göze batan bir diğer husus ise ilçenin ilçeye ne kadar yatırım yaptığı oluyor. Yani ilçe halkının ilçeye değer katmak adına ne yaptığı. Bu gün Kocaali’nin yakın geçmişine baktığımız zaman çevre ilçelerde olmayan birçok ticarethaneye ve ilçeyi besleyebilecek kadar yatırıma sahip olduğunu aynı zamanda ilçe halkının hem maddi hem de manevi yönden bolluk içinde yaşadığını görüyoruz. Şimdi ise o zamanlardan eser yok. Peki ne oldu da birkaç yıl gibi kısa bir sürede işler tersine döndü? Birileri gelip birilerinin işine balta mı vurdu? Cevap: yok. Birileri silah zoru ile kapatın mı dedi? Oda yok. Tam iki yıldır elime geçen her fırsatta soruyorum bu soruyu. Anladığım kadarı ile ilçenin tam da şah şahalı dönemlerinde başlayan dışa yatırım hastalığı maalesef günümüzde de devam ediyor. O zamandan bu zamana ilçenin ileri gelenlerinden bir kaçı hariç, eline maddi güç geçen herkes Kocaali dışına yatırım yapmayı marifet sayıyor. Tercihini uzaktan yana kullanıyor. Herkesin içinde bir yerlerde kalabalık şehir yaşantısına özlemi olabilir. Bu nedenle dışarıya yapılan yatırımın bir kısmını makul görüyorum. Ancak insanlarımızın doğdukları yerde doymayı düşünmemeleri bir anlamda o bolluk günlerinin nasıl öldüğünü gösteriyor. Kocaalilinin şehir sevdası maalesef, ilçeyi cezp edici değil sorunlu bir yer haline dönüştürüyor. Kocaalinin, Kocaali’ye yatırım yapmadığını gören yatırımcı da uzak durmayı tercih ediyor. İnşallah işler yakında tekrar tersine döner de ilçemize biraz daha fazla sahip çıkmaya başlarız. Yoksa öteki tarafta Kocaali bizden bol bol hesap soracak…

Erman CİNASOĞLU

Perşembe, 12 Nisan 2012 00:51 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Köşe Yazıları Kocaali bizden hesap soracak