Kimi cahilin günahı, en az katil kadardır…

  • PDF

 

Kimi cahilin günahı, en az katil kadardır…

Sizler de takip ediyorsunuzdur mutlaka, gerek özel günlerde olsun gerekse yeni yapılanmaların ardından bol bol ziyaret haberine yer veriyoruz gazetemizde. Kimi zaman önemli gün ve haftalarda, o haftaya muhatap kurumlara kimi zaman ise kurum temsilcilerinin birbirlerine olan ziyaretleri, ilçenin kendi içindeki gelişimi açısından oldukça önem arz ediyor. Hele hele bu ziyaretlerde ilçeye yapılacak bir yatırım ya da ilçe halkının çıkarları doğrultusunda bir konu gündeme gelecek olursa sürekli birlik ve destek sözleri sarf ediliyor. Bizde işimiz gereği söz sahibi temsilcilerimizin bu açıklamalarını olanca sadeliği ile sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki, işimiz öncelikle kimsenin tek kelimesine yorum katmamayı, eğer yorum yapılacak ise konu ile alakalı ancak ayrı bir platform kullanmayı gerektiriyor. Öyle görüyorum ki, biz işimizi ne kadar doğru yaparsak yapalım, gerek sanal ortamda olsun gerekse gazete üzerinde olsun kurumların birbirlerine ziyaret haberleri, sıradan bir asayiş haberi ya da bir trafik kazası haberi kadar ilgi görmüyor. Bu durum sadece Kocaali’ye has bir durum değil tabii ki, il genelinde yayım yapan diğer basın organları içinde aynı şekilde cereyan ediyor. Hal bu ki ilçe halkının genelini ilgilendiren detaylı açıklamalar sizlere aktardığımız ziyaret haberlerinde yer alıyor. Kimi zaman farklı siyasi görüşlere sahip yerel idarecilerimizi bir araya getiren bu durum aslında takipçileri için zaman zaman fırsata dönüşüyor. Çünkü her hangi bir idarecinin bu ziyaretler sırasında verdiği bir söz, bulunduğu bir vaat o haberin takipçilerini bir anda hesap sorabilecek ve verilen sözün ardından yapılacak çalışmayı sorgulayabilecek konuma getiriyor. Sizler şimdiye kadar böyle bir haberin ardından vaat sahibine hesap sorma ya da danışma ihtiyacı duydunuz mu bilmiyorum ama, bu işin temelinde ‘Biliyorsan sende bir failsin’ mantığı yatıyor.

İki yıllık geçmişe bakıyorum da, bir kaza haberi yaptığımız zaman, günde en az 2O kişi kaza aile ilgili bir şeyler sorup öğrenmeye çalıştığı zamanlar oldu. Hatta önce bize sorup sonrasında ise kendisini daha fazla bildiğini iddia edenler de oldu. Bir hırsızlık olayı haberinin ardından zanlının kimin torunu olduğu soranlar, gereksiz bir olay gazetede yer almadığı zaman neden yazılmadığını soranlar… Kısaca geçecek olursak nerede günübirlik, nerede anlık ve ne kadar dedikodu varı bir haber varsa neredeyse gündem oldu. Buna karşılık ne ilçeye dışarıdan gelen idarecilerin ne de ilçedeki idarecilerin vaat niteliğindeki açıklamaları ilçe halkı için dedikodu haberleri kadar tavan yapmadı. İlçe halkının önemli bir bölümü kahve köşelerinde ceket kolu çürütürken, diğer bir bölümü internette domates biber yetiştirirken ve internet üzerinden oynanan kahve oyunlarını hayat felsefesi haline getirmişken, bu ilçede birileri bir şeyler konuşuyor, sorunlar için çözüm yolu arıyor. Farkında mısınız bilmiyorum ama kapalı kapılar ardından birileri sizin geleceğinizi şekillendirmeye çalışıyor, sizin adınıza söz söylüyor, söz veriyor, söz alıyor. Kimileriniz üç beş kuruştan zarar gelmez deyip gözünü kapatıp fütursuzca savururken, birileri cebinize nasıl üç kuruş daha fazla gireceğinin hesabını yapıyor. O yüzden bırakın günübirlik ve magazinsel yaşam tarzını da biraz da seçilmişler ve atanmışlar sizin için ne konuşuyor ona kulak kabartın. Gece gündüz ayrımı yapmadan emek harcayarak elinize tutuşturduğumuz hesap sorma özgürlüğünün tadını çıkartın. Unutmayın bilip fail olmak, bilmezlikten gelip cahil olmaktan daha hayırlıdır. Ve unutmayın kimi cahilin günahı, en az katil kadardır… 

Erman CİNASOĞLU

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Köşe Yazıları Kimi cahilin günahı, en az katil kadardır…