Birileri ölünce mi akıl başa gelecek?

  • PDF

 

Birileri ölünce mi akıl başa gelecek?

Kışın yoğunluk biraz düşük olduğu için fazla dikkat çekmiyordu farkındaysanız Kocaali merkezindeki trafik sıkıntısı. Gerçi ben konu ile ilgili bir iki yazı yazmış ve yapılan uygulamaların ne derece başarılı olabileceği ile ilgili bazı fikirlerimi sizlerle paylaşmıştım. Tabi bunlar yazarken üstü kapalı olarak bazı endişelerimizi de yazmıştık ama anlayana. İlçede en fazla sıkışan yer Dörtyol Mevkii bildiğiniz gibi. Aynı bölge ile ilgili konuyu daha önce yazarken, Sakarya genelinde birçok ilçede kilometrelerce yolun park yasakları ile donatıldığını hatta gereken birçok yerde esnaf veya vatandaş ayrımı gözetmeksizin yolların trafiğe kapatıldığını ve bu uygulamalara vatandaşın büyük ölçüde itaat ettiğini yazmıştık. Öte yandan işin Kocaali boyutuna baktığımız zaman ise merkezde sıkışmanın yaşandığı topu topu 1000 metrelik bir yolumuz olmasına karşın hala düzgün trafik uygulaması olmadığını görüyoruz. Uygulama bir kenara dursun kusura bakmayın ama kendi keyfi işlerimiz için milletin hayatını tehlikeye attığımızı maalesef fark etmiyoruz ve bunun ceremesini yavaş yavaş çekiyoruz.

Malum havalar ısındı iş güç zamanı geldi çattı. Dolayısı ile ilçe merkezi bundan birkaç hafta öncesine göre biraz daha hareketli ve biraz daha sıkışık olmaya başladı. Tabi bu sıkışıklık ta hem merkezde ticarethanesi bulunan esnafı hem de yolu kullanan vatandaşı etkilemeye başladı. Kaç kişi duydu bilmiyorum ama Çarşamba günü öğlen saatlerinde aynı yerde, Hürriyet İlköğretim Okulu önünde iki saat ara ile iki trafik kazası yaşandı. Bu kazaların birinde motosiklet sürücüsü karşıdan gelen taksiye diğerinde ise taksi sürücüsü yolda giden motosiklete çarptı. Allah kendilerine ömür bağışlamış ki tek tesellimiz o, kazalarda darbe alan motor sürücüleri sadece yaralandı. Peki, ölüm olsaydı bu işin cezasını sizce kim çekecekti? 12 metrelik yolda, sağa sola düzensiz bırakılmış araçlar yüzünden gidecek yer bulamayıp yolu ortalamak zorunda kalan ve belkide hayatını kaybeden motor sürücüleri mi, yoksa trafik kurallarına uyduğu halde bir kişinin ölmesine sebep olan taksi sürücüleri mi?

Siz bu soruya nasıl cevap verirsiniz bilmiyorum ama asıl suçlular oturdukları yerden film izler gibi izlerken belkide hiç suçu olmayanlar sadece yanlış zamanda yanlış yerde oldukları için ceza çekeceklerdi. Çarşamba günü yüksek bir yerden ilçe merkezine doğru bakıyorum. Ortalık ana baba günü, her taraf insan her taraf araç dolu. Ben son birkaç haftadır bunu yapıyorum sizde yapın ve caddeye doğru şöyle bir bakın. Elinde pazar arabası ile caddenin ortasından yürüyen bir hanım teyze göreceksiniz. Kafanızı biraz daha çevirdiğinizde yaşlı bir amcanın yoldaki çilesini göreceksiniz. Biraz daha dikkatli baktığınızda belki yeğeninizin belki de çocuğunuzun sırtında çantası ile okuldan geldiğini ve yolun ortasından yürüdüğünü göreceksiniz.

Ben gördüm ve ne yolu ortalayan hanım teyzeye, ne yaşlı amcaya nede yolun ortasından yürüyen öğrenciye suç bulamadım. Neden mi? Hanım teyze elindeki pazar arabası ile kaldırıma çıkmaya çalışıyor ama park eden araçların arasında bir türlü yol bulup geçemiyordu. Yaşlı amcaya suç bulamadım. Altı üstü 20 tane araçla örümcek ağına dönen Kocaali merkezinde, yürüyen hiçbir araç kendisine yol vermiyor, aksine yolu açsın diye üstüne üstüne araba sürüyordu. Öğrenciye de suç bulamadım. Çünkü insanların yürümesi için ayrılan 1 metrelik kaldırımda bir takım reklam ve çeşitli yasak tabelaları, ticaret eşyaları, kaldırıma fütursuzca bırakılmış araçlar, müsait bir yerde yapılması gereken dost sohbetini kaldırımda yapan ve yürüyen insanları araç yoluna düşüren çevreye duyarsızlar bulunuyordu. Sizin anlayacağınız yürüyen insanlarımız 1 metrelik kaldırıma sığmaya çalışıyor, ama 12 metrelik yolda unutulan araçlar hem Kocaali’ye sığmıyor hem de sığmaya çalışanlara engel oluyordu. Dolayısı ile bende yolun ortasında yürüyene suç bulamadım. Zaten sizde bu şartlar altında onlara suç bulamazsınız. Şimdi merak ediyorum bu konuda ne zaman biraz daha duyarlı davranacak ve bu sorunu kökünden halledeceğiz. Yoksa aklımızın başa gelmesi için birilerinin ölmesini mi bekleyeceğiz?

Erman CİNASOĞLU

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Köşe Yazıları Birileri ölünce mi akıl başa gelecek?