• PDF

Küçük Kocaali

Bu hafta seçtiğim konu başlığına bakıldığı zaman ilçe genelinde yaşanan sıkıntıları geniş açıdan gündeme getireceğimi düşünenler olabilir. Ancak ‘Küçük Kocaali’ derken ilçenin genelinden değil, ilçe içerisinde her gün defalarca kullandığımız ve ilçenin aynası konumunda olan bazı bölgelerden söz etmek istiyorum. Birazdan bahsedeceğim bölgeler aslında Kocaali’nin kalbinde yaşayan küçük Kocaaliler.

Malum ilçede tesisleşme konusunda bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle ilçeye dışarıdan davetlilerin katılacağı toplantılar ve seminerler gibi çeşitli davet programlarını gerçekleştirmek için elimizde bulunan sınırlı sayıdaki mekanların dışında bir tercih yapamıyoruz. Hadi diyelim yaz aylarında yapılan geniş katılımlı organizasyonlar için merkezde bulunan Zafer Meydanı’nı ya da sahil kesiminde bulunan açık alanları kullanabiliyoruz.

Peki ya kış aylarında… Kış aylarında ise elli ya da altmış kişi ile sınırlandırdığımız toplantılarda tercih edebileceğimiz işletme sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. İş biraz daha büyüdüğü zaman ise elimizde Bahçem Düğün Salonu’ndan başka seçenek kalmıyor. Çünkü orası hem ilçe merkezinde olması ve ulaşımı kolay olması hem de kapasitesi ile ön plana çıkıyor. Siyasi partilerimizin ilçe kongreleri ve sivil toplum kuruluşlarımızın büyük organizasyonlarından tutun da eğitim kurumlarımızın tiyatro gösterilerine kadar hemen her organizasyonu adı geçen salonda yapıyoruz. Geçtiğimiz hafta bölgede ticarethanesi ve evi bulunan birkaç kişiden sıkıntının gündeme getirilmesi yönünde talep aldığım için konuya biraz daha inceden baktım.

Durumun ciddiyetine bende inandım. Ardından son dönemde Bahçem’de yapılan organizasyonları ve katılımcılara şöyle bir göz gezdirdim. Son birkaç aylık dönemde Kocaalispor’un dayanışma gecesi, CHP Kocaali İlçe Teşkilatı’nın kongresi, MHP İlçe Teşkilatı’nın olağan kongresi gibi ilçeye dışarıdan çok sayıda davetlinin geldiği ve protokolü ağır organizasyonlar yapılmış.

Bu organizasyonlara Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra milletvekilleri, kaymakamlar, belediye başkanları, siyasi parti il başkanları ve yöneticileri, Sakarya’nın ve çevre vilayetlerin ileri gelen iş adamları gibi yüzlerce davetli katılmış. Ayrıca bu salon yoğun dönemler ele alındığında ayda ortalama 8 ila 10 bin civarında ziyaretçi ağırlıyor. Bu katılımcılardan birçoğu Kocaali’deki ilk adımını Bahçem Düğün Salonu önünde attığı için bahsi geçen bölge bir anda Kocaali’nin aynası haline dönüşüyor.

Bu insanları ağırladığımız Bahçem Düğün Salonu orta dereceli ihtiyaçlarımızın önemli bir kısmını karşılaya biliyor. Ancak salonu çevreleyen aydınlatmadan yoksun, çevre düzenlemesi ve üst yapısı yetersiz ara sokaklar maalesef Kocaali’ye hiç yakışmıyor. Üstelik hava karardıktan sonra oralardan geçmek bir hayli yürek istiyor. Mevcut imkanları gözden geçirirsek eğer Bahçem Düğün Salonu uzun bir süre daha Kocaali’ye hizmet veren mekanların başını çekeceğe benziyor. Hal böyle olunca da Bahçem’i çevreleyen Küçük Kocaali’nin esaslı bir şekilde ve en yakın zamanda elden geçmesi gerekiyor. Bana kalsa hemen yarın işi bitirelim derim ama sıkıntının çözüleceği en uygun zaman önümüzdeki günlerde hız kazanacak olan 2012 yatırım dönemi gibi görünüyor.

Erman CİNASOĞLU

 

 

Perşembe, 29 Mart 2012 21:56 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Köşe Yazıları Küçük Kocaali