• PDF

Önce Merkez

Geçtiğimiz hafta ilçenin gözde mekanlarından olan Bahçem Düğün Salonu’nu çevreleyen ara sokakları ve o bölgedeki yetersizliklerin giderilmesi gerektiğini yazarken işin bu kadar ciddiye alınacağını tahmin etmemiştim aslında. Ben orayı yazarken zaman zaman Kocaali’nin aynası haline dönüştüğünü vurgulamak ve ilçe merkezinde bir çalışma yapılacaksa eğer oraya öncelik verilmesi gerektiğini gündeme getirmek için yazmıştım. Gazetenin dağıtımını yaptıktan bir gün sonra, öncelikle Dörtyol Mevkii’nde birkaç tanıdığım, konunun haklı yazıldığını ve bahsi geçen sokakların arındırılmış bölge olması gerektiğini söylediler. Sonrasında ise sadece birkaç sokak ile başlayan mevzu mahallelere sıçradı ve karşılaştığım en az yirmi okurumuz kendi mahallelerindeki özellikle ara sokakları yazmam için talepte bulundu. Elbette ki, okurlarımızın taleplerini ciddiye alıyor imkanlarım el verdiği ölçüde kendilerinin davetlerine icabet etmeye çalışıyorum. Ancak, genel itibari ile nasıl yorumlarsınız bilmiyorum ama ben şu sokak tadilatları meselesinde biraz farklı düşünüyorum.

Aynı konuyu bundan bir yıl önce yazacak olsaydım eğer, pazaryerinde yaşanan yol sıkıntısını yazar ve özellikle yağışlı dönemlerde Çarşamba günleri çamur deryasından atlamak zorunda kalan insanların çilesini yazardım. Şahsen, bu gibi çevre düzenleme çalışmalarında merkezi yerlere öncelik verilmesi ve çalışmanın halka şeklinde yayılması gerektiği kanaatindeyim. Çarşı içi ve yakın bölgeleri acil öncelikli, plaj mevkiini ise öncelik sırasında ikinci planda görüyorum. Bu arada yakın zaman sonra tamamlanması planlanan Karadeniz Sahil Yolu çalışmasının ardından ilçe girişlerinde yapılacak mecburi çalışmaları hesaba katmıyorum. Çünkü sıralama bu şekilde olduğu takdirde ilçe merkezine yakın ve imara uygun arazilerin biraz daha cezp edici hale geleceğine inanıyorum. Bu sayede bahsi geçen bölgelerdeki mevcut yapıların kullanılabilirlik durumu ve değerinin artacağını, aynı zamanda oluşacak yeni yapılaşma ile ilçe merkezinin biraz daha genişleyeceğini düşünüyorum. Allah’tan geçtiğimiz yıl ana yollar büyük ölçüde elden geçti de yol meselesinde daha büyük sıkıntıları yazmaktan kurtulduk.

Elimde sokak çalışması gibi ilçe genelini ilgilendiren ve siyasi tutum, oy potansiyeli, hatır gönüle binaen hizmet meselesi gibi çeşitli açılardan bakıldığında yoruma açık ve esnek bir konu olunca yazıyı orta yerinde bırakıp şöyle çevreye bakmak istedim. Sonrasında ise internet üzerinden yakın il ve ilçelerde yol ve sokak çalışması adına neler yapılmış şöyle bir göz gezdirdim. Gördüm ki bizden daha kötü durumlarda olanlar da var. Mesela adamlar Düzce’de, bırakın ara sokakları hala merkezdeki ana yolların yapılması için uğraşıyorlar. Buna benzer daha birçok yerde de aynı sorunlar oldukça hararetli tartışılıyor. Sonuç olarak yol ve sokak meselesinde kötünün iyisi durumundayız. Ancak bu bizim daha iyisini hak etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Dolayısı ile bizim gibi kendisine ayrılan yirmi santimetrekarelik alana boyu kadar fikir sığdırmaya çalışan kalemlere beklentiyi yazmak, işini bilen yetkililere ise çalışmak, sadece çalışmak düşüyor…

Erman CİNASOĞLU

 

Perşembe, 29 Mart 2012 21:56 tarihinde güncellendi

SİTE HAKKINDA

İnternet sitemiz, Kocaali ilçesinin internet ortamında daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Her türlü bilgi ve önerileriniz için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

İLETİŞİM

  • Adres: Ağalar Mah. Cumhuriyet Cad. No:22 Kocaali/Sakarya
  • Tel: +(264) 812 25 62
  • Gsm: +(544) 415 39 61
  • E-mail: bilgi@kocaalirehber.com
BURADASINIZ Köşe Yazıları Önce Merkez